„Kapela ve škole“ se těší mezi dětmi velké oblibě – partnerem projektu se na jejich přání stala populární skupina Slza

Od začátku roku 2017 probíhá unikátní projekt „Kapela ve škole“, který spolufinancuje Evropská unie a Magistrát hlavního města Prahy. Děti z pražských základních škol navštěvují neobvyklé hodiny hudební výchovy. Dokonce i ti, kteří nemají s hudbou žádné zkušenosti, dokáží po pár zkouškách, díky šikovným lektorům a profesionální aparatuře, zahrát píseň podle vlastního výběru. Nyní se ambiciózní projekt spojil s populární českou skupinou Slza.

Samotný projekt má kromě hudebního základu také hlubší sociální přesah. Projekt je totiž určen základním školám zřizovaným pražským magistrátem, do kterých dochází děti z rodin s odlišným národnostním, kulturním a jazykovým zázemím, a také děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Jeho cílem je posílení nenásilné, hravé a přirozené formy respektu a přijímání kulturních a jazykových odlišností. Součástí hodin jsou i informace o vlivu prostředí (jazykového, sociálního, etnického, geografického) na vývoj hudebních žánrů, směrů a folklóru.

„Kapela ve škole“ funguje už deset měsíců a nyní získala významnou posilu a novou tvář projektu, která by jej měla ještě více zpopularizovat. Partnerem netradičního hudebního vzdělávání se stala kapela Slza, která se mimo jiné stala v roce 2015 objevem roku v Českém Slavíku a jejich debutové album Katarze získalo ocenění multiplatinová deska. „Od malička jsem chodil do hudební školy, ale dlouhou dobu mě to nebavilo. Až někdy v osmnácti letech mě hudba chytla a začal jsem se jí věnovat naplno. Působil jsem i jako pedagog a vyučoval hru na kytaru a z dlouhodobé zkušenosti tak vím, jak moc je důležité, aby člověk hrál to, co ho baví. Proto mě celá myšlenka projektu Kapela ve škole zaujala a jsem moc rád, že se jí můžeme zúčastnit,“ říká Lukáš Bundil, kytarista a zakladatel skupiny Slza.

Druhým členem kapely je Petr Lexa, který je internetovému publiku znám také v roli Hoggyho.

Těší nás, že si žáci vybírají právě naše písničky, a moc rádi je podpoříme, aby měli k hudbě blíž a měli chuť se učit hrát na hudební nástroje,“ doplňuje Petr.

Celý projekt bude probíhat až do poloviny příštího roku a pro základní školy je díky spolufinancování Evropské unie a Magistrátu hlavního města Prahy úplně zdarma.